piątek, 15 lipca 2011

Zawsze zdrowa

5 PORCJI WARZYW I OWOCÓW BY NIE MIEĆ ASTMY
Dietetycy zalecają zjedzenie każdego dnia 500g warzyw oraz 300g owoców. Ważne jest rozłożenie tej ilości na pięć posiłków, aby stale dostarczać organizmowi wartościowych składników. Naukowcy przekonują, że taki jadłospis zmniejsza ryzyko np. ryzyko alergii i jej ciężkiej postaci, czyli astmy. Lekarze zauważyli, że ochronny efekt zawdzięczamy przeciw utleniaczom (tj. witaminy C i E) zawartym w pokarmach. Wzmacniają one nasze układy odpornościowy i oddechowy. Najbogatsze w te składniki są winogrona, jagody, pomidory i owoce cytrusowe. Można też, zamiast jeść owoce i warzywa, sięgnąć po sok świeżo z nich wyciśnięty.

2000 KALORII DLA ŚWIETNEJ KONDYCJI
To przeciętna ilość energii, której potrzebujemy każdego dnia. By ustalić dokładną liczbę kalorii niezbędną do oddychania i pracy narządów wewnętrznych, u kobiet w wieku 20- 34lat mnoży się wagę ciała przez współczynnik 21,6. U starszych przez 19,2. Np. 30-latka, która waży 57kg, potrzebuje dziennie1231 kalorii. Do tego dolicza się tzw. ponadpodstawową przemianę energii. To ilość kalorii, którą zużywają mięśnie, np. podczas chodzenia. Lekka praca biurowa pochłania 500 kalorii. Podczas godziny gimnastyki zużywamy kolejne 250. Zatem 30-letnia urzędniczka, która trochę ćwiczy nie powinna zjeść więcej niż 1981 kalorii. Nadwyżka odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, a za mała ich ilość sprawia, że brakuje sił.

PÓŁ ŁYŻECZKI SOLI NA GŁADKĄ CERĘ
Kiedy organizm jest nawodniony, wygładzają się zmarszczki i poprawia koloryt cery. O właściwy poziom wilgoci dba m.in. sód. Dziennie potrzebujemy go tyle, ile jest w 1- 2g soli kuchennej (pół łyżeczki). W nadmiarze sód przyczynia się do osteoporozy i zwiększa ryzyko raka żołądka. Odpowiada też za nadciśnienie i obrzęki nóg. Dlatego dobrze stosować sól z obniżona zawartością sodu.
30 MINUT SŁOŃCA BY UCHRONIĆ SIĘ PRZED RAKIEM
Półgodzinny spacer w promieniach ultrafioletowych sprawia, że w naszej skórze wytwarza się tyle witaminy D, ile jest w 200 szklankach mleka. Uczeni z USA i badacze z Norwegii zauważyli, że kobiety, które mają dużo tej witaminy, są mniej zagrożone rakiem piersi i płuc niż te z nas, które rzadko wychodzą na słońce. Dermatolodzy podkreślają, że krem z filtrem nie blokuje wytwarzania potrzebnego nam związku w skórze.

PÓŁ GODZINY ĆWICZEŃ, ABY WZMOCNIĆ SERCE
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by każdego dnia biegać lub tańczyć przez 30 minut. Ruch powinien być tak intensywny, by tętno osiągnęło wartość 130 uderzeń na minutę. To najlepszy sposób, by zapobiegać chorobom krążenia. Wysiłek zwiększa ilość dobrego cholesterolu HDL we krwi, a to chroni m.in. przed zawałem serca.

7 GODZIN SNU DLA ZGRABNEJ SYLWETKI
Nocny wypoczynek pomaga utrzymać nienaganną figurę, bo kiedy śpimy, wydziela się hormon wzrostu. Pomaga on spalać kalorie, ponieważ bierze udział w przemianie lipidów, białek i węglowodanów. U tych, którzy nie wysypiają się w nocy, rośnie poziom hormonu głodu- greliny. Im jest jej więcej, tym częściej sięgamy po tuczące przekąski. Natomiast, kiedy wstajemy z łóżka wypoczęci, rośnie poziom hormonu leptyny, który decyduje o uczuciu sytości. Poza tym siedmiogodzinny sen sprawia, że zmniejsza się też ryzyko nadciśnienia i miażdżycy, a także cukrzycy. Lekarze zalecają, by kłaść się do łóżka przed północą. Późne zasypianie może zaburzyć procesy wydzielania hormonów w nocy.

20 GRAMÓW DO OBNIŻENIA CHOLESTEROLU
Dietetycy podpowiadają, że taka ilość włókien pokarmowych zjadana każdego dnia pomaga trzymać w ryzach nie korzystne dla nas lipidy. Błonnik wiąże część tłuszczu pokarmu. Zapobiega w ten sposób jego wchłanianiu się w jelitach. Tym samym obniża się poziom cholesterolu LDL we krwi. Dzięki temu, że wyłapuje i usuwa kwasy żółciowe w przewodzie pokarmowym, zmniejsza także ryzyko wystąpienia miażdżycy. Aby dostarczyć sobie zalecaną ilość błonnika, warto zjeść w ciągu dnia np. pół szklanki ugotowanej soi + dwa jabłka + pomarańczę.

3 KILOMETRY PIESZO, ABY UNIKNĄĆ ŻYLAKÓW
Krew z nóg sprawnie odpływa, kiedy pracują łydki i uda. Tzw. pompa mięśniowa wypycha krew ku sercu i pomaga jej w krążeniu. Dzięki temu nie dochodzi do nastrojów w żyłach. Ściany naczyń krwionośnych pozostają dobrze napięte a zastawki, które zapobiegają cofaniu się krwi, sprawnie działają. Także ryzyko powstania pajączków na nogach zmniejsza się dwukrotnie. Warto codziennie pójść na półgodzinny spacer szybkim krokiem albo, wracając z pracy, przejść pieszo kilka przystanków. Można tez przejechać 8-10km na rowerze z prędkością 10- 12km/h.

MISKA ZIELONYCH WARZYW NA WZMOCNIENIE NACZYŃ KRWIONOŚNYCH
Kwas foliowy, inaczej zwany witaminą B_9, to najbardziej kobiecy składnik naszego jadłospisu. Zalecana dzienna dawka to 0,4mg. Do tej pory polecany był głównie przyszłym mamom, bo zapobiega powstawaniu wad układu nerwowego u dzieci. Okazało się jednak, że pomaga tez uniknąć problemów z sercem. Kwas foliowy obniża poziom aminokwasu homocysteiny, który uszkadza ściany naczyń i sprzyja miażdżycy. By dostarczyć sobie właściwą dawkę kwasu foliowego, warto każdego dnia zjeść np. garść świeżego szpinaku, główkę sałaty lub połowę brokułu. Niektórzy producenci wzbogacają mąkę w kwas foliowy, np. mieszankę do domowego wypieku chleba Polskie Młyny. Braki uzupełniamy, łykając preparaty z tym składnikiem, np. Folik.

1 LAMPKA WINA NA POPRAWĘ LIBIDO
Związki, które są zwłaszcza w czerwonym winie, np. procyjanidy, wpływają korzystnie na wyściółkę naczyń. Rozszerzają i polepszają dopływ krwi do narządów płciowych- tłumaczą seksuolodzy. Dlatego mamy większą ochotę na seks i jest on dla nas przyjemniejszy. Wino najlepiej pić do posiłku, np. do obiadu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz